Mika Nyyssölä

- giant killer -

Jul-8-2010

Mielipide osa 2

suomen_lakiAloha

Suomen lainsäädäntö on erikoinen. Ja sen tulkinta vielä ihmeellisempi.

Otetaan nyt vaikka elinkautinen. Jos ihminen Suomessa saa elinkautisen, eli vankeustuomion, jonka kuuluisi kestää koko eliniän loppuun asti, kestää se kuitenkin yleensä noin 12-14 vuotta. Elinkautisvanki armahdetaan siitä huolimatta vaikka tuomio olisikin elinkautinen. Tässä Porvoon ampumatapauksessakin oli kyseessä murhasta tuomittu elinkautisvanki, joka oli armahdettu. Huomaa, että vankeinlaitos toimii tosi hyvin. Millähän perusteella murhaaja vapautettiin? Ketkä olivat ne neropatit jotka kokivat tämän ihmisen muuttuneen ja olemaan yhteiskuntakelpoinen? Sopisi hieman tutustua näihin vaarallisiin tapauksiin ennen kuin ne päästetään tappamaan taas lisää.

Aika uskomattomalta tuntuu muutenkin, että ihminen riistää toiselta hengen ja onnistuu sivistysyhteiskunnan lakien puitteissa tekemään saman vielä uudestaan! Vankilalla tuskin on parantavaa vaikutusta. Eiköhän prosentuaalisesti rikoksen uusijoita ole enemmän kuin niitä jotka uskovat yhdestä kerrasta?

Elinkautinen elinkautiseksi, piste!  Ja jos saan ehdottaa vielä paremman tuomion, elinkautinen Siperiassa pakkotyöleirillä, mukaan vain kaalinpää. Tulisi huomattavasti halvemmaksi meille, kun ei tarvitsisi maksaa murhamiehen täyshoitoa ja samalla Siperia saisi hyvää työvoimaa ilmaiseksi. Siperiassa ei tarvita aitoja tai kaltereita, kun erämaata ympärillä on satoja kilometrejä eikä asutusta ole mailla halmeilla. Saa luvan yrittää paeta, mutta erämaa on liian karu sellaiseen.

Miten on mahdollista, että talousrikollinen saa kovemman tuomion kuin esim raiskaaja? Valtio onkin varsin julma talousrikollisille, sillä sehän kohdistaa yleensä rikoksensa valtioon, ei yksittäiseen ihmiseen. Yksittäisellä ihmishengellä tai raiskatulla uhrilla ei juuri ole painoarvoa yhteiskunnassa, mutta varo vaan jos rikoksesi kohdistuu valtioon ja valtio ei saa omiaan, silloin sellin ovet kolahtaa edessäsi kiinni. Raiskaaja taasen voi päästä ehdollisella, jos esimerkiksi raiskaus on ollut “lievä” tai se on ollut “nopea”.

Entäs uhrin traumat? Elinikäiset ja korvaus nimellinen. Ja loppupeleissä se talousrikollinen istuu sellissä yhteiskunnan maksaessa täyshoidon.

Että näin meillä. :)

Posted under Uncategorized
  1. Tapio Said,

    Kaikki on päin vittua. Rahasta se on kiinni joka ainoassa asiassa mitä tehäänkin.

    “Ja jos saan ehdottaa vielä paremman tuomion, elinkautinen Siperiassa pakkotyöleirillä, mukaan vain kaalinpää. Tulisi huomattavasti halvemmaksi meille, kun ei tarvitsisi maksaa murhamiehen täyshoitoa ja samalla Siperia saisi hyvää työvoimaa ilmaiseksi.”

    Varmana toimis, jos kuvitellaa, että koko Suomen kansa rahoittaisi tämän eikä Valtion itse tarvitsisi kuluttaa menoihin eikä mihinkään pennin jeniä.

    Lähdetäänkö runnomaan tällainen uus lakipykälä läpi nyt?

    Raha puhuu ja käskee! :D

  2. Mika Said,

    Valtion rahat tulevat veronmaksajilta.

  3. Diesel Said,

    Mika eduskuntaan, tekemään uusia lakialoitteita !!! Minkä puolueen riveistä lähdet ?

  4. Tapio Said,

    *facepalm*

    No näinhän se on.
    Meinasin vain lähinnä, ettei juttua hyödynnettäisi itse verorahoista.

    Vaan keksittäisiin omarahasto tälle projektille :D Jos se verorahoista revittäisiin niin varmaan alvejaki joutus nostelemaan vain yhden ainoan idean takia ja sitten koko suomen kansa itkee et mit vit? :P

    Vaikka ensinnä pitäis varmaan laskea ihan kokonaan paljonko idea kustantaa sitä rahaa ja sen perusteella ruveta toteuttamaan rahan “kerjuuta” itse suomen kansalta tai sitten nostamaan ALVia mistä tahansa tai jokin muu ratkaisu…
    NOJOO PILALLE MENNY ajatus, nyt kun tarkemmin yritin pohtia tuota sinun keksimää ratkaisua.

    Ei ollu meitsissä kansanedustajan ainesta tällä kertaa :)

  5. Teppo Said,

    Suomen elinkautinen on todellakin erikoinen tuomio. Teet murhan, saat elinkautisen. Siinä ei mitään ihmeellistä, mutta jos teet kaksi murhaa, saat elinkautisen. Jos murhaat naapurin koko lestadiolaisperheen, saat elinkautisen. Saattais jossain muussa “oikeusvaltiossa” tulla tuomio moninkertaisena. Esimerkkinä “Late” Johanssonin tunnustus kahdesta murhasta, joiden tuomiot sisällytettiin ensimmäisen murhan kakkuun. Kolme murhaa, tuomiota 14 vuotta. Aika vähän per murha.

  6. Hannu Said,

    Laitetaan täälläkin tuomiot jenkkityyliin 200 vuotta ehdotonta. Jos niin vanhaksi elää, ei varmaankaan ole enää juurikaan kenellekään vaaraksi…

    Suomesta on tullut melkoinen poliisivaltio, kaikkia kytätään, pienestä ylinopeudesta saa älyttömiä sakkoja.
    Samalla “oikeat” rikolliset saavat mellastaa…

    Olisi kirveelle tosiaan töitä…

    :)

  7. Mika Said,

    Tapio:
    Ei se mitään maksaisi jos me lähetettäisiin Siperiaan elinkautisvangit ja väkivaltarikolliset. Tehtäisiin niin, että Venäjä antaisi meille jonkun tietyn korvaussumman hyvästä työvoimasta ja me lähetettäisiin sinne vangit “töihin”. Siperia opettaa, kuten vanha sanonta kuuluu.

  8. viltsu Said,

    Mika eduskuntaan(oli puolue mikä tahansa, äänestän).

  9. Metallisydän Said,

    Tottahan tuo on, Suomessa rangaistukset on ihan poissa linjasta rikosten kanssa. Vaikken amerikkaa muuten mitenkään ihannoi, on siellä (ainakin leffojen ja sarjojen perusteella) rangaistuskäytäntö kohdillaan. Törkeästä rikoksesta saa kunnon rangaistuksen eikä pääse kuin koira veräjästä.

    Eniten tosiaan vituttaa väkivaltarikollisten ja raiskaajien löysät tuomiot. Pilaat toisen elämän ja aiheutat elinikäiset traumat ja saat siitä rangaistukseksi nuhtelut???

    Ylinopeudesta saa isommat sakot kuin pahionpitelystä???

  10. Džugašvili Said,

    Tyhmää aliarvioida talousrikoksia. Ne on kovia rikoksia. Uhkaavat koko systeemin toimivuutta. Raha on elämän ja kuoleman asia.

  11. Mika Said,

    En minä sanokaan, että se olisi oikein tehdä talousrikoksia, mutta kritisoin vain rangaistuksien eroja. Ihmishenkeä ei koskaan saada takaisin, mutta rahan voi aina korvata.

Add A Comment